ROŚLINY WODNE

Rośliny są bardzo ważnym elementem każdego zbiornika wodnego, wchodzą w skład systemu ekologicznego i stanowią konkurencje dla glonów które pobierają niezbędne roślinom składniki pokarmowe – zwiększając ilość roślin w zbiorniku zmniejszymy ryzyko powstawania glonów.

Dlaczego rośliny wodne są tak ważne w oczku wodnym i stawie?

Rośliny wytwarzają tlen pobierając w zamian dwutlenek węgla wydalany przez ryby, pochłaniają azotany, amony, fosforany i związki metali ciężkich (więcej o parametrach wody tutaj). Dzięki roślinom pływającym, a właściwie ich liściom np: lilia wodna (Nymphaea alba L.) zmniejszamy powierzchnie nasłonecznienia naszego stawu kąpielowego. Ta cecha odgrywa dużą role przy walce z glonami które wykorzystują światło do swojego rozwoju. Zaleca się posadzenie około 5 roślin na 1m2 zbiornika z uwzględnieniem stref występujących w oczkach wodnych czy też stawie kąpielowym.

hiacynt pływający

Przykłady:

Rośliny dotleniające – Wywłócznik (Myriophyllum sp.) – moczarka kanadyjska (Elodea canadensis) – Rdestnica (Potamogeton) – Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia)

Rośliny pływające – Hiacynt płuwający (Eichornia crassipes) – Rzęsa Lemna sp. – Azolla karolińska (Azolla caroliniana) – Kotewka orzech wodny(Trapa natans) – Limnobium gąbczaste ( Limnobium spongia) – Wgłębka wodna (Riccia fluitans)  kaczeniec

Rośliny oczyszczające – Jeżogłówka Gałęziasta (Sparganium erectum) – Kosaciec Żółty (Iris pseudacorus L.) – Mięta wodna (Mentha aquatica L.) – Moczarka Kanadyjska (Elodea canadensis) – Oczeret biały (Scirpetum lacustris) – Rdestnica kędzierzawa (Potamogeton crispus L.) – Rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum L.) – Wywłócznik wodny (Myriophyllum L.)

kosaciec żółty Rośliny przybrzeżne – Fiołek Błotny (Viola palustris) – Hibiskus Błotny (Hibiscus palustris) – Jaskier wodny (Ranunculus lingua) – Kaczeniec w odmianach (Caltha palustris) – Kosaciec w odmianach (Iris) – Narecznica Błotna (Thelypteris palustris) – Niezapominajka błotna w odmianach (Myosotis palustris) – Pałka w odmianach (Typha) – Ponikło Błotne (Eleocharis palustris) – Ponikło igłowate (Eleocharis Acicularis) – Rozpław w odmianach (Pontederia)  

Pora sadzenia roślin w oczkach wodnych i stawach kąpielowych. Najlepszą porą do sadzenia roślin w zbiornikach wodnych przypada na wiosnę, przełom kwietnia i maja. Wymaga się aby woda miała minimum 10 stopni, a dla niektórych roślin nawet większa. W sklepach ogrodniczych jest wtedy największy wybór roślin przeznaczonych do stawów kąpielowych i oczek wodnych. Sadzonki sprzedawane są w pojemnikach dzięki którym ich system korzeniowy nie jest zniszczony, a ryzyko nieprzyjęcia się roślin jest minimalne. Podłoże Zanim wykonamy mieszankę dla naszych roślin należy wybrać odpowiedni pojemnik w którym posadzimy nasze rośliny. W momencie powstawania zbiornika możemy wykonać półki na których posadzimy rośliny.  W innym przypadku zaleca się kosze plastikowe przez które korzenie swobodnie będą mogły przenikać i czerpać składniki pokarmowe znajdujące się na dnie zbiornika. Pojemniki dostępne są w różnym kształcie i wielkości co znacznie ułatwi nam wybór. Kosze jednak nie nadają się dla wszystkich roślin. Problem pojawia się w przypadku roślin bardzo ekspansywnych które przerosną doniczkę i w bardzo szybkim tempie zwiększą swoją masę w naszym zbiorniku. Do takich roślin możemy zaliczyć np. Trzcinę pospolitą (Phragmites australis), Pałkę wodną (Typha L.). W tym przypadku zaleca się pojemniki o zabudowanych ściankach tak aby korzenie nie wydostały się na zewnątrz. Materiałem który wyłożymy nasze kosze może być juta lub geowłóknina, która zabezpiecza przed wydostawaniem się podłoża do zbiornika wodnego. Kolejnym etapem jest wybór podłoża a właściwie mieszanki minerałów w których posadzimy nasze sadzonki. Mieszankę możemy kupić w sklepie lub wykonać ją samemu. Pamiętajmy tylko aby nasza mieszanka w miarę możliwości nie była żyzna i zawierała jak najmniej składników organicznych. Podłoże zasobne w składniki pokarmowe może poważnie zaszkodzić i zachwiać równowagę w naszym oczku wodnym czy też stawie kąpielowym przyczyniając się do wzrostu ilości glonów.

Masz pytania? zadzwoń do nas: 505297175