Budowa stawów kąpielowych Lublin. Stawy naturalne i ogrodowe. Staw kąpielowy. Projekty stawów kąpielowych i zbiorników rekreacyjnych.

Filtr do oczka wodnego i stawu czy naturalna filtracja?

Filtr do oczka wodnego i stawu czy naturalna filtracja.  Filtracja wody w oczku wodnym. Jaki filtr do oczka wodnego.

To pytanie jest bardzo często zadawane naszym specjalistom od zbiorników wodnych. A dokładniej – czy instalować filtr w oczku wodnym lub stawie kąpielowym czy zdać się tylko i wyłącznie na naturalną filtracje wody przez rośliny?

Zacznijmy od najbardziej kluczowej informacji- a mianowicie od zbadania wody jaką będzie napełniany zbiornik. Czy to woda z wodociągu czy ze studni – może być tak, że zupełnie nie nadaje się do naszego oczka wodnego czy stawu kąpielowego ponieważ parametry wody będą sprzyjać rozwojowi glonów i nawet najlepsza filtracja w połączeniu z filtracją roślinną nie zagwarantuje nam czystej wody.

Jeśli mamy już zbiornik wodny, a woda w nim pozostawia wiele do życzenia i chcemy aby była przejrzyście czysta, a do tego w szybkim czasie – bo nikt nie chce czekać miesiącami aż woda się wyklaruje, tylko cieszyć się widokiem zadbanego zbiornika – wybieramy filtr, najlepiej zintegrowany z odpowiednią pompą i lampą UVC.

Jeśli instalujemy nowy zbiornik z pełnym zestawem filtracji a do tego dobierzemy rośliny, które będą oczyszczały i dotleniały wodę w stawie czy oczku wodnym możemy liczyć na szybki efekt jeśli chodzi o przejrzystość wody. W zależności od wielkości zbiornika trwa to kilka dni. Natomiast przy istniejącym stawie czy oczku, w którym zadomowiły się już mikroorganizmy, w tym te niechciane jak glony i sinice, a do tego na dnie jest sporo zanieczyszczeń cały proces oczyszczania wody potrwa znacznie dłużej. Na początek należało by się pozbyć zanieczyszczeń z dna zbiornika, usunąć glony i wymienić znaczną część wody, a następnie podłączyć odpowiednio dobrany filtr.

Kierując się wyborem odpowiedniego filtra do oczka wodnego czy stawu powinniśmy uwzględnić jego wielkość oraz czy są w nim karpie KOI – w stawach zarybionych filtr powinien być 2x mocniejszy.

Polecane filtry do oczka wodnego i stawu:

Małe oczka wodne:

Duże zbiorniki wodne i z karpiami KOI:

Na efekt 'czystej wody’ poczekamy znacznie dłużej przy zastosowaniu naturalnego filtra jakim są rośny. W zbiorniku musi wytworzyć się odpowiedni ekosystem, trwa to niekiedy kilka lat. Dodatkowo regularnie powinniśmy robić badania wody. Taki sposób filtracji jest dużo tańszy, szczególnie dla właścicieli dużych zbiorników.

Jakie rośliny wybrać do naturalnej filtracji wody w stawie?

Kierując się zakupem zwróćmy uwagę czy rośliny oczyszczają i natleniają wodę. Wśród roślin wodnych są też takie, które rozpuszczają fosforany. Aby spełniały dobrze swoją funkcje i dobrze rosły pamiętajmy aby dobrać je do głębokości na której będą posadzone.

Kilka przykładów roślin oczyszczających i natleniających wodę:

 • Hiacynt wodny
 • Moczarka kanadyjska
 • Pistia
 • Rogatek sztywny
 • Manna mielec
 • Żabieniec – babka wodna
 • Kosaciec żółty
 • Tatarak
 • Pałka szerokolistna
 • Strzałka wodna
 • Strzałka szerokolistna
 • Wywłócznik wodny
 • Oczeret jeziorny


Służymy pomocą jeśli masz dodatkowe pytania lub potrzebujesz dopasować odpowiedni filtr do swojego zbiornika: 505331105