Staw kąpielowy

Staw kąpielowy – projektowanie budowa i serwis

Wspaniałą alternatywą dla przepełnionych chemią basenów przydomowych jest ekologiczny staw kąpielowy. To bardzo modny i oryginalny sposób na stworzenie wokół domu swojej własnej wodnej oazy, która oprócz pięknego widoku uraczy nas letnim orzeźwieniem.

Staw-kąpielowy-projektowanie-budowa-i-serwis-Lublin

Staw kąpielowy to sztucznie utworzony zbiornik z idealnie czystą wodą do kąpieli, w którym woda oczyszczana jest dzięki procesom biologicznym oraz mechanicznym jednak bez użycia środków chemicznych. Główną zasadą działania stawu kąpielowego jest wykorzystanie możliwości naturalnej filtracji która w obrębie całego zbiornika przy użyciu żwiru i roślin ze strefy regeneracyjnej. Staw może wyglądać jak naturalny zbiornik z nieregularną linią brzegową lub przybierać formy geometryczne i bardziej nowoczesne. Jego ostateczny kształt i forma ograniczone są jedynie przez wielkość działki oraz fantazję projektanta i właściciela. Najważniejsze aby był wpasowany w otaczającą zieleń oraz krajobraz.

Staw kąpielowy podzielony jest na dwie części: kąpielową oraz rekreacyjną.

Część kąpielowa – rekreacyjna to strefa głęboka 1,5-2m (nie mniejsza niż 50m2) Brzegi zbiornika zazwyczaj ograniczone są ścianami z betonu. Na krawędziach strefy kąpielowej znajduje się obrzeże chroniące dno przed przesypaniem się żwiru ze strefy regeneracyjnej. Obrzeże to nie sięga jednak powierzchni stawu, dzięki czemu zbiornik przykryty jest jednolitą taflą wody.

Część regeneracyjna jest dużo płytsza, wypełniona specjalnie dobranymi roślinami biorącymi udział w procesach samooczyszczania wody. Stanowi naturalny filtr w którym woda oczyszczana jest przez przez bakterie, pierwotniaki i rośliny. Zanieczyszczenia, które trafiają do wody, rozkładane są do postaci związków mineralnych i magazynowane w biomasie roślin. Ponadto odpowiedni dobór kruszywa i roślin umożliwia utrzymanie stabilności chemicznej i biologicznej w zbiorniku.

basen-naturalnya

7t006

Wielkość strefy rekreacyjnej uzależniona jest od ilości filtrów mechanicznych oraz od efektu jaki chcemy uzyskać. Przy niecce stawu kąpielowego znajduje się najczęściej pomost, który umożliwia wygodny dostęp do strefy kąpielowej. Przy zbiornikach z dodatkową filtracją taras zakrywa murowaną komorę filtracyjną, lecz może także maskować skimmery, napowietrzacze, pompy lub oświetlenie. Precyzyjne systemy oczyszczania dają gwarancję krystalicznie czystej wody

Nowoczesne rozwiązania, niebanalny design, pragnienie obcowania z naturą oraz możliwość zażywania kąpieli na własnym podwórku sprawia, że stawy kąpielowe stają się coraz bardziej popularne.

 Typy stawów kąpielowych:
staw ekstensywne (naturalny) w którym strefa regeneracyjna to minimum 70% powierzchni zbiornika, a część rekreacyjna to 30% pow.  Przepływ wody odbywa się naturalnie dzięki różnicom temperatury, grawitacyjnie czy też za pomocą wiatru. Użytkując ten typ stawu musimy zaakceptować obecność innych osobników które zamieszkają w naszym stawie: żaby, larwy itp
– stawy intensywne(wspomagane) w odróżnieniu od stawu naturalnego zbiornik ten jest wspomagany systemem filtracji który oczyszcza wodę i wprawia ją w ruch. Część kąpielowa stanowi około 60-70% a cześć regeneracyjna to tylko 40-30% która wspomagana jest zestawem filtracyjnym ( pompy, filtry, lampy, skimmer).

staw-kapielowy

Stawy kąpielowe podzielić również możemy na jednokomorowe – gdzie strefa rekreacyjna jest połączona ze strefa regeneracyjną, konstrukcja ta pozwala na stworzenie stawu kąpielowego na niewielkiej powierzchni oraz z dwiema lub trzema komorami – gdzie strefa filtracji i strefa kąpielowa są rozdzielone, daje to więcej możliwości pod względem projektowym.

Zapisz

Zapisz