Folia EPDM. Najlepsza folia do oczka wodnego i stawu.
EPDM to obecnie najlepsza folia dostępna na rynku, która najdłużej zachowuje swoją trwałość. Najstarszy zbiornik ma 46 lat a membrana dalej jest w idealnym stanie.
Folia EPDM stosowana jest przy budowie:
- oczek wodnych
- zbiorników retencyjnych
- rowów melioracyjnych
- stawów rybnych
- stawów kąpielowych
- oraz wszelkiego rodzaju akwenów wodnych
Dlaczego warto zdecydować na ułożenie folii EPDM w zbiorniku wodnym?
EPDM jest odporna na działanie promieni UV. Dlatego jest używana w krajach gdzie jest bardzo duże nasłonecznienie: Australia, Hiszpania, Brazylia Etc. W jej skład wchodzi 'sadz technologiczna’, która sprawia że geomembrana się nie starzeje, a przy tym jest odporna na działanie promieni słonecznych. Latem folia może się nagrzać nawet do 70 stopni, natomiast zimą utrzymuje swoją elastyczność przy – 45 stopniach. EPDM jest odporna na duże różnice temperatur.
Jak dobrać odpowiedni rozmiar i kolor folii aby pasował do oczka wodnego czy stawu? Czy folia występuje w kolorze niebieskim?
Planując zbiornik wodny izolowany folią EPDM dobrze wziąć pod uwagę szerokości w jakich występuje folia, aby ograniczyć do minimum straty folii.
Folia EPDM występuje w szerokościach: 3.05; 3,66; 4,27; 4,88; 6,10; 7,62; 9,15; 10,97; 12,20; 15,25.
Długości rolek to od 30,5 do 61mb.
Najpopularniejsze i dostępne w Polsce wymiary to 6,10; 9,15; 12,20 i 15,25.
Istnieje również możliwość zamówienia dowolnego wymiaru np. 100m na 100m.
Kolor w jakim występuje to czarny z uwagi na sadzę techniczną, dzięki czemu jest odporna na działanie promieni słonecznych. Folia w innym kolorze z mniejszą zawartością tego składnika będzie mniej żywotna i odporna na UV. W Stanach Zjednoczonych występuje jeszcze kolor biały ale nie jest on dostępny na rynku Europejskim.
Czy folia się rozciąga, jest elastyczna i da się ją łatwo ułożyć?
EPDM posiada swoją pamięć – rozciąga się maksymalnie do 300% – a po rozciągnięciu wraca do swojego stanu wyjściowego. Jest to cecha bardzo przydatna w momencie gdy układamy folię w okolicy drzew, których korzenie się rozrastają, nie powodując uszkodzenia folii. Ta zaleta jest również bardzo cenna w miejscach gdzie występują trzęsienia ziemi – folia pracuje a zbiorniki wodne nie ulegają uszkodzeniom.
Po ilu latach wymienić folię? i czy da się kleić i łatać dziury?
Folia EPDM jest produktem którego struktura nie ulega zmianie. Nawet po kilkunastu latach można doklejać kolejne bryty. Jest to duża zaleta dla osób, które chcą przebudować swój zbiornik wodny – zwiększyć, poszerzyć, wydłużyć, zmienić kształt etc. Najstarszy zbiornik ma 46 lat a membrana dalej jest w idealnym stanie.
Zaklejenie dziur i ubytków jest również bardzo proste. Możemy łatać i naprawiać folie po latach – polecamy artykuł:
Czy folia nadaje się do zbiorników z rybami i stawów kąpielowych. Czy jest bezpieczna dla ludzi i ryb?
EPDM Firestone posiada certyfikaty bezpieczeństwa dla środowiska a w szczególności dla ryb, roślin i Ludzi.
Przy kontakcie z wodą nie uwalnia do niej żadnych niepożądanych składników.
UWAGA! Chlor i oleje niszczą folię i zmniejszają jej żywotność.
Więcej na temat geomembrany EPDM
Folia EPDM Firestone produkowana jest w fabrykach Stanach Zjednoczonych. Stamtąd jest sprowadzana przez Polskich dystrybutorów.
W naszym otoczeniu EPDM występuje praktycznie wszędzie. Wykonane są niego uszczelki do pralek, uszczelki do samochodów i ich elementy, izolacje domów, izolacje dachów i zbiorników wodnych.
Wytrzymuje ciśnienie do 40 m słupa wody.
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem foliii EPDM zapraszamy na stronę: https://stawy-ogrodowe.pl/
lub wykonaniem izolacji folią na zbiorniku : 505 331 105