Oczka wodne
Oczka wodne. Budowa oczek wodnych. Serwis już istniejących zbiorników wodnych.
Oczka wodne wykonywane są na podstawie zróżnicowanych projektów. Każdy element dopasowany jest do przeznaczenia danego oczka oraz podłoża na którym zbiornik będzie budowany. Najczęściej wykonywane są wolno stojące zbiorniki wodne które są estetycznym dodatkiem do całości ogrodu lub pełnią charakter przestrzeni życiowej dla hodowanych w ogrodzie ryb. Bardzo istotną kwestią jest dobór odpowiedniej filtracji która będzie decydowała o czystości zbiornika wodnego. Druga sprawa to podłoże. Nawet najbardziej ambitny projekt może mieć nikłe szanse realizacji w niekorzystnych, specyficznych warunkach glebowych. Ważne jest aby umiejętnie dostosować naturalne możliwości zagospodarowania terenu do potrzeb klienta.
Bardzo ciekawym oraz modnym rozwiązaniem są ruchome elementy wodne takie jak wodospady, kaskady, spływy, fontanny.
Poza efektem wizualnym gwarantują one wspaniałą melodię naturalnych dźwięków które wytwarza woda uderzająca o kamienie lub żwir. Również nocą będą wyglądać atrakcyjnie – większość z dostępnych elementów wodnych jest podświetlana, często na różne kolory.
Oczka wodne różnią się ze względu na rozmiar, kształt jak również sposób budowy zbiornika.
Najczęściej wykorzystywana jest folia PCV z racji jej niskiej ceny. Minusem jest z pewnością konieczność precyzyjnego łączenia jej partii i późniejszy serwis.
Bywają również podłoża naturalne ale nie w każdych warunkach da się je zrealizować.
Najlepszą formą podłoża jest folia EPDM która znajduje się na pierwszym miejscu jeśli chodzi o ilość jej zastosowania do wykonania zbiorników wodnych.
Posiada wszelkie atesty dla zbiorników z rybami lub bez. Ponadto jest bezpieczna dla człowieka.
Łączy się znakomicie i modeluje dlatego polecana jest do zbiorników prostych i technicznie skomplikowanych.
Jeśli chodzi o roślinność nadal najczęściej wybieraną dekoracją zbiorników wodnych jest Lilia wodna(Nymphaea alba L.)
Ale nie należy się ograniczać jedynie do tej perełki. Właściwy dobór roślinności jest bardzo istotnym elementem w późniejszej pielęgnacji i utrzymywaniu czystości w zbiorniku wodnym.
Stanowi ona naturalny system filtracji – roślinność to około 60%-70% całej jego powierzchni.