Staw kąpielowy a cena

Przed podjęciem decyzji o budowie stawu kąpielowego robimy rozeznanie w cenie jego wykonania, i zadajemy sobie pytanie czy będzie nas na niego stać? Rozbieżność cenowa w tym temacie jest bardzo duża, a wpływa na to  wiele czynników, m.in.
– wielkość stawu kąpielowego
– standard wykonania stawu
oraz jego rodzaj: ekstensywny (czyli naturalny, wodę filtrują tylko rośliny) lub intensywny (do filtracji oprócz roślin zakładane są filtry wody).
Cena stawu kąpielowego w pierwszym momencie może nas przestraszyć – jest to spory wydatek, jednak staw służy nam na lata, i praktycznie przez cały sezon nie wymaga naszej uwagi.
Jeśli mowa o cenie to waha się od 1000 zl/m2 nawet do 2000 -3000 zł/m2 powierzchni lustra wody. Przy czym minimalna cena dla stawu kąpielowego o powierzchni do 50m2 lustra wody to wydatek około 100 tyś zł.

Staw kąpielowy a cena gotowego pakietu

Dostępne są również tzw. gotowe pakiety – dla przykładu staw o powierzchni 80m2 kosztować nas będzie ok. 120.000 zł – cena zawiera wszystko co niezbędne do wykonania stawu, czyli: zestaw filtracyjny, izolację, roślinność itp. Jest to jednak podstawowy pakiet, który nie obejmuje oświetlenia stawu i dodatkowego wyposażenia (podest, drabinki, schodki itp.)
Decydującą rolę w cenie odgrywa wielkość stawu, jak bywa to w większości przypadków. Im większy zbiornik tym oczywiście koszty rozbijają się i stosunkowo mniej płacimy za m2.
Należy uwzględnić fakt, iż im większy zbiornik, tym łatwiej będzie utrzymać w nim czystość wody – większa strefa filtracyjna co sprzyja przejrzystości wody, większa strefa rekreacyjna, którą przeznaczamy do pływania.
Cenę generuje również materiał jaki zostanie użyty.
Do izolacji zbiornika od podłoża używamy Geomembrany EPDM -i PVC.

Folia EPDM jest częściej używana przy budowie wszelkich zbiorników wodnych i naszym zdaniem dużo lepsza. Występuje w różnych grubościach – 1,14 / 1.02 / 1,20 co również wpływa na jej cenę. Może różnice na 1m2 nie są duże, ale przy takich ilościach jakich używamy do wykonania zbiornika ma to znaczenie.
Ceny za 1m2 wahają się w przedziale 30-42 zł.
Na rynku są dwie firmy produkują folie: Carlisle i Firestone. Jednak zakup folii powinniśmy skonsultować ze specjalistą, który doradzi odpowiedni rodzaj.
Folie posiadają również atesty, co wpływa na ich wyższą cenę, jednak zarówno te z atestem jaki i te bez atestu z powodzeniem można stosować przy budowie stawu czy oczka wodnego.
Kupujemy je w arkuszach, które kolejno trzeba posklejać odpowiednimi komponentami – to również polecamy zostawić osobom, które mają doświadczenie, aby uniknąć sytuacji, w której folia będzie przeciekać.
Folia PCV występuje w różnej kolorystyce, jeśli zależy nam na innym niż czarnym kolorze trzeba się liczyć z wyższą ceną. Podobnie jak folię EPDM również trzeba kleić, jest to jednak trudniejsze i wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu i praktyki, aby połączania były stabilne i mocne- z wodą nie ma żartów, znajdzie ujście wszędzie, więc znalezienie 'usterki’ graniczy z cudem, i zazwyczaj kończy się wymiana całej folii lub klejeniu jej na nowo.

Kolejnym punktem determinującym cenę stawu kąpielowego jest sprzęt filtracyjny, którego marka i jakość ma znaczący wpływ.
Na ryku znajduje się kilka firm które oferują nam sprzęt do filtracji zbiorników wodnych.
Jedną z przodujących jest firma Oase, która swoje usługi świadczy na dużo wyższym poziomie w porwaniu do innych firm a dodatkowo:
– daje gwarancje czystej wody (pod warunkiem dobrze dobranego sprzętu)
– niskie zużycie energii w porównaniu do konkurencji
– gwarancje na sprzęt 3+2 lat ( w sumie 5 lat)
– niezawodność sprzętu
Ale jeśli chodzi o wybór firmy proponuje poczytać opinie i podjąć decyzję.

Pod uwagę bierzemy jakość wody. Zdarza się tak, że jakość wody nie pozwoli nam na założenie zbiornika wodnego. Nie chodzi tutaj o niezdatność wody do picia ale o zawartość w niej np fosforanów. Zbiornik oczywiście można założyć ale walka z glonami będzie nie do przejścia, i po roku czau rezygnujemy ze stawu.
Jeśli filtracja to i taras, pod którym schowamy komory filtracyjne. Może być wykonany z drewna kompozytowego lub naturalnej deski. Rozbieżności cenowe są tu ogromne od 300zl/m2 z robocizną nawet do 1300zl/m2. Wszystko uzależnione od materiałów i firmy która będzie to wykonywać.
Umiejscowienie zbiornika wodnego jak i pozom wód gruntowych również wpływa na cenę. Nie zawsze wykonawcy zwracają na to uwagę,  i tu w późniejszym czasie rodzą się problemy.

Oczywiście na cenę wpływa również wiele różnych czynników i można nich pisać w nieskończoność.
Jest to inwestycja, która musi być przemyślana od początku do końca. Nie możemy skupiać się tylko na czystości wod, a zapominać o wygodach jak oświetlenie, czy drabinki lub schodki, po których będziemy wchodzić do wody.
Również wybór firmy wykonawczej ma tu ogromne znaczenie. Doświadczenie sprawi że wszystko będzie estetycznie wyglądała i tworzyła spójną całość, i unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek w późniejszym okresie użytkowania stawu kąpielowego.

Chętnie odpowiemy na pytania – 505 331 105

Aktualizacja cen stawu kąpielowego na 2022 rok » » » przekierowanie do artykułu

Zapisz

Zapisz