Oświetlenie zbiorników wodnych
Oświetlenie zbiorników wodnych wodnych służy nie tylko bezpieczeństwu jego użytkowników ale również dodaje miejscu magii dzięki niezwykłej zdolności wody do załamywania światła.Dobór odpowiednich sprzętów do zastosowania w pobliżu zbiorników wodnych jest bardzo ważny, gdyż np. oświetlenie oczka wodnego różni się od tego zakładanego w pozostałych częściach ogrodu. Standardowe lampy mimo, iż są odporne na warunki atmosferyczne, w tym deszcz, nie nadaje się do stałego zanurzania w wodzie. Dlatego też warto zainwestować w specjalne reflektory i lampy wodne, które stworzą nastrój nie tylko stojąc przy brzegu zbiornika wodnego, ale również będąc w nim zanurzone.
Na rynku dostępne są różne rodzaje oświetlenia, które można zastosować nad brzegiem lub bezpośrednio w zbiorniku wodnym a są to:
– lampy w postaci pływających kul, które delikatnie podświetlają tafle wody,
– lampy i reflektory halogenowe podwodne do podświetlania światłem rozproszonym lub skupionym wybranej części zbiornika wodnego
– oświetlenie montowane przy pompach do podświetlania wypływającej wody (stosowane np. przy fontannach)Przy zakupie oświetlenia, które mamy zamiar wykorzystać w zbiorniku wodnym koniecznie należy zwrócić uwagę na oznaczenia. Bezwzględnie zakupiony przez nas sprzęt powinien posiadać znak bezpieczeństwa „B” (co oznacza że produkt posiada odpowiednie parametry techniczne i spełnia wymagania polskich norm) a także III klasę ochronności (określającą rodzaj izolacji elektrycznej). Istnieje jeszcze jeden parametr, który powinno się mieć na uwadze a mianowicie oznaczenie IP czyli szczelność oprawy. Wyrażana jest dwucyfrową liczbą z czego pierwsza oznacza pyłoszczelność oprawy (w przedziale od 0 do 6) a druga jej wodoszczelność (przedział od 0 do 8).
Oświetlenie oczka wodnego a instalacja elektryczna
Chcąc oświetlić zbiornik wodny należy w ogrodzie poprowadzić odpowiednią instalację elektryczną. Oświetlenie oczka wodnego zanurzane zupełnie w wodzie posiada tylko i wyłącznie tzw. bezpieczne napięcie, które wynosi 12 lub 24V i jest podłączone do transformatora obniżającego napięcie. Lampy jedynie stojące na brzegu zbiornika wodnego mogą posiadać już napięcie o mocy od 100 do nawet 230V. Wtedy istotny będzie dobór transformatora. Jeśli będziemy podłączać do niego kilka lamp jego moc powinna być o około 10% wyższa niż suma mocy wszystkich tych lamp. Cała tego typu instalacja wymaga porządnego zabezpieczenia, którym jest najczęściej wyłącznik nadmiaroprądowy i różnicoproądowy. Znajduje się on w głównej rozdzielni elektrycznej w domu, ale może też być umieszczony w skrzynce ogrodowej. Ta z kolei posiada gniazdka do których mogą zostać podłączone elementy elektryczne zasilane mocą 230V jak na przykład pompy, dlatego instaluje się ją w okolicy zbiornika wodnego. Kabel zasilający (YKY- przeznaczony do instalacji gruntowych) prowadzi się od transformatora do lamp, wkopując go na głębokość 80 cm pod ziemię, a 30 cm nad nim umieszcza się niebieską taśmę ostrzegawczą.
Instalację warto wyposażyć w czujniki zmierzchowe, które będą uruchamiać oświetlenie oczka wodnego o zmierzchu i automatycznie wyłączać je o świcie. Innym bardziej energooszczędnym rozwiązaniem są włączniki z programatorem czasu w którym sami możemy ustalić w jakich godzinach oświetlenie ma działać.