Czy z naturalnego stawu można zrobić staw kąpielowy.

Czy ze stawu naturalnego możemy zrobić staw kąpielowy

Staw naturalny to nie staw kąpielowy

Pytanie z TOP 10 Waszych telefonów – mam staw naturalny, nie izolowany – chcę z niego zrobić staw kąpielowy. Czy jest to do zrealizowania?

Na początku odpowiem na pytanie –
Co to jest staw kąpielowy?

Z założenia staw kąpielowy jest to izolowany zbiornik wodny, głownie folią EPDM. To połączona idea naturalnego oczka wodnego z tradycyjnym basenem gdzie nie stosujemy żadnych środków dezynfekujących ( chemii ). Za czystość w zbiorniku wodnym odpowiada tutaj cześć regeneracyjna ( złoża + rośliny ) i komora filtracyjna w której znajdują się filtry ( w zależności od typu stawu kąpielowego ).


Najważniejszym etapem przed budową stawu kąpielowego jest badanie wody. Jest to obligatoryjna czynność, którą musimy wykonać przed budową każdego, izolowanego zbiornika wodnego.

Staw kąpielowy wręcz musi być zbiornikiem izolowanym, ponieważ posiada określone parametry wody, które powinny być w nim utrzymane na odpowiednim poziomie.

Są to między innymi:

  • pH – 6,9 do 9
  • Twardość całkowita – od 5 do 14 (30)
  • Twardość węglanowa – od 5,6 do 10
  • Fosfor rozpuszczalny od 0 do 0,01
  • Fosfor całkowity – od 0 do 0,03
  • zawartość w wodzie azotanów i azotynów
  • NH4 – jony amonowe
  • chlor

Przekroczone parametry nie mieszczące się w zalecanych normach będą powodowały niepożądane efekty w obiekcie wodnym  – m.in pojawienie się glonów.

Jeśli zatem, jesteście Państwo posiadaczami stawu naturalnego trzeba mieć na uwadze fakt iż parametry wody są bardzo zmienne i zależą w dużej mierze od wielu czynników tj: susza czy intensywnych opadów deszczu. Dlaczego – bo staw naturalny czerpie swoje zasoby z wód gruntowych, wód podskórnych na które z kolei wpływają warunki atmosferyczne, nawożenie czy opryski otaczających pól uprawnych.

Stworzenie stawu kąpielowego w naturalnym – istniejącym zbiorniku spowoduje, iż nie będziemy mieli żadnego wpływu na czystość wody. Okresowo mogą pojawiać się zakwity glonów, glony nitkowate – zawiesinowe a nawet sinice.

Stosowanie filtracji, środków biologicznych w takich zbiornikach ograniczone jest do minimum i nie daje nam gwarancji na utrzymanie pożądanej jakości wody przez dłuższy okres.

W odniesieniu do pytania czy ze stawu naturalnego możemy zrobić staw kąpielowy?

Teoretycznie tak, możemy pod warunkiem wyizolowania go folią. Wiąże się to jednak z ogromnym zakresem prac, łącznie z wykonaniem drenów, które są niezbędne. Brak drenów spowoduje wypychanie przez wody gruntowe folii do góry.  Dodatkowo będzie to nas bardzo dużo kosztowało. Przed budową trzeba zrobić bilans opłacalności.

 

Masz pytania – zadzwoń do mnie 505 331 105 🙂

Pozdrawiam Łukasz