Deszczówka – napełnianie oczka wodą deszczową
Czy woda deszczowa – opadowa nadaje się do oczka wodnego lub można zasilić nią zbiornik wodny?
W zeszłym sezonie byliśmy jako firma zajmująca się zbiornikami wodnymi zalewani pytaniami odnośnie wody deszczowej a w zasadzie napełnianiem oczka i stawów kąpielowych deszczówką. Może u części osób się to sprawdziło, jednak z mojego doświadczenia i wiedzy zebranej przez lata uważam że nie jest to dobry pomysł.
Program moja woda zapoczątkował falę budowania oczek wodnych w Polsce….
Idea jak najbardziej słuszna – zgodzę się i jestem za retencjonowaniem wody, ale jak się to ma do gromadzenia wody deszczowej w oczku wodnym?
Przybliżę troszkę temat…
Czy woda deszczowa nadaje się do zasilania oczka wodnego? Otóż nie. Dlaczego?
Skład wody deszczowej bywa różny i zależy głownie od czystości powietrza, dlatego mówimy że opady zawsze go oczyszczają – po deszczu jest „inne”, świeże, czyste tzw. rześkie.
Woda deszczowa – deszczówka – woda opadowa zawiera w sobie tlen, azot, dwutlenek węgla (gazy). Bogata jest również w pyłki roślinne, sole mineralne, resztki roślinne, sadzę, pyły przemysłowe i wszystko inne co znajduje się w powietrzu.
Zawiera również różne mikroorganizmy – dlatego nikt z nas nie powinien używać jej do picia, gdyż wiadomo – może nam zaszkodzić – jest to dla wszystkich sprawą oczywistą. Z reguły ma ona odczyn około pH 6 – spowodowane jest to zawartością dwutlenku węgla. Należy też wiedzieć i pamiętać że parametry wody deszczowej są zmienne a każdy nowy opad wnosi coś nowego, bo jakość powietrza też codziennie się zmienia.
Wyobraźmy sobie teraz, że opadów nie ma przez kila tygodni. A do tego mamy system zbierania wody z dachu, która po ulewie wędruje prosto do oczka wodnego. Ten piękny skład różności (cała tablica mendelejewa) spływa i wypełnia zbiornik… I co dalej się dzieje zapytacie – odpowiadam -rezultatem tego jest bardzo często zaburzenie całej równowagi zbiornika wodnego. Zawarte w wodzie opadowej substancje nie są dobre! Efektem uzupełnienia, wypełnienia całego zbiornika deszczem jest między innymi nagły wzrost glonów.
Woda deszczowa do oczka wodnego
Zalecam, aby przed budową każdego zbiornika wodnego wykonać badania wody. Po co zapytacie? – ponieważ są one niezwykle ważne i pozwolą nam w dużej mierze przewidzieć „przyszłość naszego oczka” w zakresie utrzymania czystości wody i wzrostu roślin wodnych. Zalewanie zbiornika wodnego wodą wodociągową lub ze studni głębinowej ( minimum 20m – im głębiej tym lepiej) daje nam „jako taką” gwarancję stabilności parametrów. W przypadku wody wodociągowej jesteśmy niemal pewni tych parametrów – stabilność pH etc… Co przez to rozumiemy – woda, którą dzisiaj napełnimy oczko wodne będzie taka sama po upływie kilku tygodni. Oczywiście woda opadowa będzie dostawać się do zbiornika, ale taka ilość nie wyrządzi nam większych szkód.
Woda deszczowa niestety nie jest stabilna i może przynosić nam z kolei duże szkody. To, co zbiera z powietrza deszcz – czyli wspomniane wcześniej wszystkie resztki roślinne, pyłki, metale ciężkie etc wpada do oczka, zbiornika, stawu. Tak więc dla pełnego zrozumienia – napełnianie samą wodą deszczową i regularne uzupełnianie oczka deszczówką nie jest dobre.
Można zrobić test
Mamy oczko wodne lub staw kąpielowy. Parametry wody są ustabilizowane, nie ma większych problemów z glonami. Teraz do takiego zbiornika podłączymy najprostszym sposobem – rynnę z deszczówką lub wodę ze zbiornika na deszczówkę – i sprawdzamy co się dzieje 🙂 Ciągłe dostarczanie wody deszczowej destabilizuje nam wszystko. Zaczynają pojawiać się glony i zielenić się woda. W kolejnym etapie poświęcamy niekiedy długi okres czasu aby przywrócić równowagę w zbiorniku różnymi preparatami. I tak nam się to ciągle powtarza – jest dobrze – woda jest czysta, później występują kolejne intensywne opady, znowu spora ilość wody deszczowej trafia do zbiornika – i kolejny raz trzeba stabilizować parametry.
Tylko proszę nie brać wszystkiego pod linijkę – nie możemy porównywać zbiornika np. 50 m3 ze zbiornikiem 1000 m3. Bo ta sama ilość deszczówki w zbiorniku mniejszym w dużo większej objętości będzie bardziej rozcieńczona i nie wpłynie znacząco na stabilność parametrów.
Reasumując, osobiście – patrząc z perspektywy lat, doświadczenia nie polecam wpuszczania wody opadowej do zbiorników izolowanych folią.
Co nie znaczy że deszczówka jest tka zła – bardzo dobry pomysłem jest wykorzystanie jej do podlewania roślin w ogrodzie czy trawnika.
Jeśli masz pytania zadzwoń do nas – 505 331 1105 – odpowiemy na nie.
Pozdrawiam Łukasz