Jak wybrać folię do oczka wodnego

Folie do oczka wodnego.

W naszych centrach ogrodniczych dostępnych jest kilka rodzajów foli, których używamy jako izolacji do zbiorników wodnych.
Bardzo popularne są: folie EPDM, PCV PEHD a nawet folie budowlane.

Jakich foli nie używać do oczka wodnego?

Już na samym wstępie pragnę przestrzec osoby które decydują się na najtańsze rozwiązanie jakim jest zastosowanie w  zbiorniku wodnym budowlanej folii.
Jest to najgorsze rozwiązanie choćby  z takiego względu, że ten typ foli wykorzystywany jest do zupełnie innych budowli. Nawet jeśli uda nam się wyizolować powierzchnie i nie będzie ona przeciekać, to jest to chwilowa euforia. Nie w pierwszym ale w kolejnym roku na pewno to nastąpi, a końcowym efektem i tak będzie wymiana na trwalszą izolacje, jeśli zależy nam na trwałości zbiornika.

Typowe folie do oczka wodnego

Folia EPDM

Jest wg nas najlepszą folią jak występuje na rynku do budowy oczek wodnych, stawów kąpielowych. Więcej przeczytamy o niej w naszym poprzednim artykule.

Folia PCV

Jest najbardziej popularną  folią stosowaną w oczkach wodnych.

Dysponuje szeroką gamą kolorów, w jakiej możemy ją kupić, a najbardziej popularne to: kolor czarny, niebieski i oliwkowy.

Dostaniemy ją w grubości od 0,4 – 1,5 mm. Pamiętajmy, pod folie należy położyć geowłókninę aby uniknąć jej uszkodzenia – nie jest ona tak wytrzymała jak folia EPDM. Gwarancja producenta – 25 lat, ponadto jest dość odporna na mróz. W sklepach występuje w szerokościach 2m, 4m, 6m, 8m a nawet 12m.

Łączenie foli odbywa się na zasadzie zgrzewania dwóch brytów zgrzewarką. Jeśli wiec wielkość naszego oczka jest większa niż dostępne rozmiary, wówczas jej założenie powinniśmy zlecić odpowiedniej firmie. Uszkodzenia foli możemy naprawić kupując zestawy naprawcze, specjalnie przeznaczone do tego celu – np. firmy Oase.

Folia EPDH

Jest folią polietylenowa. Wykorzystywana bardzo często do budowy zbiorników na wodę przy stacjach benzynowych. Jest również odporna na niektóre ropopochodne substancje chemiczne. Jest o wiele twardsza w porównaniu do innych foli, każdy zauważy różnicę. Jest również sztywniejsza i wg mnie mniej podatna na formowanie. Łączenie jej odbywa się na zasadzie zgrzewania – oczywiście przy pomocy wykwalifikowanej firmy.
Dostępna grubość jest tutaj większa – do 2 mm.

 

Która folia jest najlepsza do oczka wodnego?

Najlepszą folią do oczka wodnego jest geomebrana EPDM.
Dlaczego?
– Idealna do rozłożenia  (pamiętajmy aby wcześniej rozłożyć ją na słońcu-  wówczas będzie elastyczniejsza)
– Długa gwarancja producenta

– Odporna na warunki atmosferyczna

– Rozciągliwa nawet d 400% co jest bardzo ważne w przypadku korzeni drzew – nie przebiją jej od razu
– Posiada atesty do zbiorników z rybami,
– Łatwo można ją naprawić w przypadku mechanicznego uszkodzenia – zakup zestawu do naprawy firmy OASE

Minusem foli może być jej  czarny kolor, który dla nie których może być problematyczny oraz jej cena. Jednak w przypadku ceny jest to uzasadnione – za jakość trzeba zapłacić.