Nawadnianie ogrodu – nawadnianie trawnika
Jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w ogrodach jest regularne podlewanie trawnika.
W przypadku małych powierzchni trawników, podlewanie może się odbywać ręcznie lub za pomocą zraszaczy ustawionych na statywach. Sprawa się komplikuję przy powierzchniach większych, od 300m2 w wzwyż. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest montaż automatycznego systemu nawadniania. Instalacje systemu nawadniania ogrodu najlepiej zlecić osobom mającym pojęcie w tej dziedzinie, którzy rozplanują nam układ zraszacze w sposób gwarantujący równomierne podlanie trawnika czy ogrodu. Każdego słonecznego dnia 1m2 trawnika traci przez parowanie około 3 litry wody. Woda która paruje nawilża nasze otoczenie, poprawiając nasze samopoczucie.
Aby utrzymać trawnik w dobrej kondycji musimy pamiętać o regularnym dostarczaniu wody do podłoża. Powinniśmy podlewać w momencie gdy nasze podłoże stanie się suche na głębokości około 5 cm. Wtedy powinniśmy dostarczyć około 10l wody /m2 trawy. Trawnik znajdujący się w dobrej kondycji, tygodniowo przyjmuje około 25 do 35 litrów wody na m2 . Szybkość przesychania podłoża w którym rośnie nasza trawa jest uzależniona od wielu czynników: składu gleby, pogody czy zacienienia. Najszybciej traci wodę gleba piaszczysta, a najwolniej gliniasta. Proces oddawania wody jest również wolniejszy w dni zachmurzone jak i chłodne.
Ogólnie stosowaną zasadą podlewania trawników jest codzienne podlewanie popołudniem lub wieczorem. Jest to błąd który źle wpływa na rozwój. Częste i obfite podlewanie trawnika wpływa niekorzystnie na budowę systemu korzeniowego. Trawnik któremu dostarczamy każdego dnia wodę bez względu na pogodę, nie buduje swojego systemu korzeniowego większego niż 5cm. Ten fakt wpływa źle na rozwój rośliny. Słabo rozbudowany, płytki i cienki system korzeniowy łatwo ulega zniszczeniu, w dni mroźne woda na tak płytkiej powierzchni ulega zamarznięciu do prowadzi do uschnięcia rośliny. W chwili redukcji codziennego podlewania do np. co drugi dzień lub co trzeci ale przy tym bardziej obficie, spowodujemy rozbudowę systemu korzeniowego nawet do 20 cm w głąb. Uzyskamy wtedy trawnik który będzie bardziej odporny na deficyt wody.
Podlewanie wieczorem sprzyja rozwojowi mchów jak i grzybów. Trawa jest mokra – około 11 godzin na dobę co stanowi super środowisko do rozwoju grzybów, mchów. W przypadku podlewania popołudniowego, powierzchnia trawnika jest nagrzana co powoduje często poparzenie trawy jak również utratę nawet 40% wody przez parowanie. Idealna porą do podlewania jest poranek. Temperatura powietrza i gruntu jest dużo mniejsza co ograniczy nam straty wody przez parowanie. Rośliny nie doznają szoku termicznego w wyniku dużej różnicy temperatur.
Idealną ilością wody do podlania trawnika jest taka, która nawodni około 80% korzeni znajdujących się w warstwie 5-20 cm. Mała ilość wody nawilży tylko źdźbła traw i filc nie dostając się do korzeniu lub nawodni je tylko w warstwie do 5 cm. Zbyt duża ilość wody spowoduje wypłakanie składników pokarmowych do warstw głębszych niż sięga system korzeniowy – powyżej 25 cm jak i stratę w wodzie.
Interesuje Cię temat systemu nawadniania? – zadzwoń – 505 331 105