Problem z brązową wodą w basenie

Dzisiejszy artykuł poświęcamy brązowemu zabarwieniu wody w naszym basenie ogrodowym.

W czasie użytkowania basenu standardowo powinniśmy aplikować określone dawki chloru. Czasami  jednak dzieje się tak, że woda robi się bardzo szybko brązowa. Dlaczego woda tak się zabarwia? Otóż dlatego, że w naszej basenowej wodzie znajduje się duża ilość żelaza, która wytrąca się przy dodaniu do niego chloru. Efektem tej reakcji jest 'brązowa woda’ teoretycznie brązowa, bo tak naprawdę  jest zielona – możemy to sprawdzić jak nalejemy ją do butelki. Kolor brązowy powstaje przy nałożeniu się kolorów: niebieska niecka basenu ogrodowego + zielona woda = brązowy kolor:). Dokładna barwa uzależniona jest od koloru naszej niecki basenowej.

niecki-basenowe

Co możemy zrobić aby 'naprawić’ naszą wodę w basenie? Najlepszym sposobem jest zakup środka chemicznego – środek flokujący,  który zawiera siarczan glinu powodujący wytrącenie się soli metali w wodzie. Efektem tego procesu będzie osad który utworzy się na dnie basenu. Wówczas należy usunąć osad za pomocą odkurzacza basenowego i sprawa wydaje się być załatwiona.

O środek flokujący możemy pytać w centrach ogrodniczych lub specjalistycznych sklepach mających w swojej ofercie chemie basenową.

co zrobić aby woda w basenie była czysta? :

Odpowiednią ilość środka flokującego wsypujemy do wiaderka i zalewamy wodą. Dokładnie mieszamy do rozpuszczenia się preparatu i wlewamy do basenu. Bardzo dobrze aby pompa basenowa była cały czas włączona i mieszała wodę. Filtr basenowy powinien być w tym momencie odłączony. Nie kąpiemy się w basenie. Woda powinna wrócić do normy po ok 1 – 3 dniach, wówczas po usunięciu z dna basenu osadu należy włączyć z powrotem filtr.

Zabarwienie wody może się nam powtórzyć, wtedy powtarzamy cały proces.

basen-ogrodowy 15724182_1380742318650112_532440529_n

 

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz